HISTORIA

W styczniu 2012 roku Klub Sportowy Pcimianka pod przewodnictwem trenera Mariusza Bajaka powołał do życia Szkółkę Piłkarską Pcimianki. Głównym jej założeniem było wychowanie młodzieży w duchu rywalizacji sportowej, propagowanie zdrowego stylu życia oraz kształtowanie piłkarskich talentów.

Już pierwszy nabór przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Utworzona wówczas drużyna orlików (rocznik 2001/02) liczyła 35 chłopców. W październiku tego samego roku założono drużynę żaków (rocznik 2003/04), w której swoje piłkarskie umiejętności doskonaliło już 40 młodych zawodników. Co ciekawe chętni zgłaszali się nie tylko z terenu gminy Pcim, ale również z Lubnia, Krzczonowa, Tokarni czy Głogoczowa, a nawet z Myślenic.

image02

Obecnie w Szkółce Piłkarskiej Pcimianki swoje umiejętności kształtuje ok 180 młodych zawodników w wieku 5-15 lat. Szkolenie prowadzone jest w pięciu kategoriach wiekowych, począwszy od skrzata (6-7 lat), przez żaka (8-9 lat), orlika (10-11 lat), młodzika (12-13 lat), kończąc szkolenie w Szkółce w wieku trampkarza (14-15 lat). W starszych kategoriach wiekowych (junior młodszy / junior starszy) dalsza edukacja kontynuowane jest w Klubie Sportowym Pcimianka, z którym to Szkółka Piłkarska  ściśle współpracuje. W  każdej z grup zajęcia prowadzone były przez dwóch wykwalifikowanych trenerów.

W kategorii skrzata chłopcy na zajęcia uczęszczają dwa razy w tygodniu. Starsi zawodnicy natomiast począwszy od żaka przez orlika i młodzika, a skończywszy na trampkarzu możliwość doskonalenia swoich umiejętności mają trzy razy w tygodniu. Dodatkowo każda z drużyn uczestniczy w rozgrywkach ligowych prowadzonych przez Wydział Gier Małopolskiego Związku Piłki Nożnej w Krakowie oraz Podokręg Piłki Nożnej w Myślenicach. W okresie wolnym od rozgrywek ligowych, nasze drużyny regularnie co tydzień grają spotkania towarzyskie lub turnieje. Chłopcy, którzy chcą doskonalić swoje umiejętnosci bramkarskie dodtkowo raz lub dwa razy w tygodniu uczęszczają na zajęcia bramkarskie do Akademi Bramkarskiej Piotra Wrześniaka

image03

Latem zajęcia odbywają się na obiekcie Sportowo – Rekreacyjnym Pcimianki. Wczesną wiosną oraz późną jesienią korzystamy również z dostępności boiska typu „orlik” w Trzebuni. .

Zimą zajęcia kontynuowane są w hali sportowej w Pcimiu i w Stróży. W hali w Pcimiu zajęcia treningowe prowadzone są z grupą skrzatów. Starsze kategorie wiekowe /żak, orlik, młodzik/ korzystają z hali o większych wymiarach, a więc w Stróży. Znakomita organizacja zajęć pozwaliła na wyróżnienie naszej SZkółki Piłkarskiej przez Polski Związek Piłki Nożnej Srebrną Gwiazdką.

W Szkółce może trenować każdy. Nie prowadzimy selekcji podczas naborów, a jedynie dzielimy chłopców na grupy biorąc pod uwagę predyspozycje i możliwości każdego dziecka – głównie w rywalizacji sportowej.

W rywalizacji sportowej biorą udział wszyscy zawodnicy. Szkółka w obecnym sezonie piłkarskim 2020/2021 występuje w rozgrywkach:

  1. Trampkarze Rocznik 2006/07 – I Liga Okręgowa PPN Myślenice – Wieliczka
  2. Młodzik Rocznik 2008 – I Liga Okręgowa PPN Myślenice – Wieliczka o
  3. Młodzik Rocznik 2009 – Małopolska Liga Młodzika Młodszego
  4. Młodziki Rocznik 2010 – III Liga Młodzika PPN Myślenice
  5. Orlik Rocznik 2011 – I Liga PPN Myślenice – Grupa A
  6. Orliki Rocznik 2011 – I Liga PPN Myślenice – Grupa B
  7. Żaki Rocznik 2012 – Rywalizacja w formie Turniejów, sparingów
  8. Żaki Rocznik 2013 – Rywalizacja w formie Turniejów i sparingów

Oprócz dobrej zabawy celem Szkółki Piłkarskiej Pcimianki jest przede wszystkim ciągły rozwój zawodnika, a co za tym idzie awans do grona najlepszych drużyn w Małopolsce. Takie  dewiza przyświeca trenerom prowadzącym zajęcia w kategorii młodzika i trampkarza. Zatem im starsza kategoria wiekowa, tym wyższe wymagania.

SKRZAT:

Nasi najmłodsi pasjonaci piłki nożnej skupiają się głównie na zabawie. W wieku 6-7 lat zadaniem trenerów jest przede wszystkim zaszczepić w dzieciach zamiłowanie do futbolu. Chłopcy uczą się panować nad piłką w prostych ćwiczeniach oraz kontrolować futbolówkę w grach 1v1 oraz 2v2. Nie ma tuta presji wyniku oraz sportowej rywalizacji. Chłopcy grają jedynie spotkania towarzyskie. Biorą również udział w okazjonalnych turniejach. Pierwszą grą zespołową w jakiej przychodzi im współpracować jest mała gra 4v4 bez bramkarzy, na zmniejszonym wymiarowo boisku.

ŻAK:

        Kolejny etap edukacji młodego zawodnika to przygotowanie wstępne. W wieku 8-9 lat chłopcy uczą się elementów techniki piłki nożnej takich jak przyjęcia i podania, prowadzenie piłki oraz szeroki wachlarz zwodów. Doskonalą umiejętność gry 1v1 oraz 2v2 zarówno w ataku jak i w obronie. Chłopcy uczestniczą w turniejach, jednak wynik sportowej rywalizacji jest tutaj również na drugim planie. W kategorii żaka chłopcy rywalizują już w układzie 4+1. Występuje bramkarz, który fachu na tej pozycji uczy się broniąc bramki o specjalnych wymiarach 3×1,55 m.

ORLIK:

W wieku 10-11 lat chłopcy grają na boisku w układzie 6+1. Do tego celu wykorzystywane jest boisko typu „Orlik” ze sztuczną nawierzchnią. Bramkarze mają trudniejsze zadanie. Bramka stała się większa – wymiary to 5x2m. W orlikach nadal bardzo ważne jest indywidualne wyszkolenie. Na pierwszym planie wciąż są małe gry. Umiejętności gry 1v1 staramy się już jednak przełożyć na dobro całej drużyny. W kategorii Orlika latem rywalizujemy „na własnym podwórku” w Lidze Orlika – Podokręg Myślenice oraz w Turnieju – Deichmann Mini Mistrzostwa, który cieszy się niezwykłą popularnością. Do obu tychże rozgrywek zgłaszamy po dwie drużyny.

image05

MŁODZIK:

W kategorii młodzika chłopcy są już przygotowywani do gry na boisku pełnowymiarowym. Szerokość boiska o pełnym wymiarze zostaje zachowana. Skrócona jest jednak jego długość, mniejsze pozostają również bramki – 5x2m. Gra odbywa się w układzie 8+1. W kategorii młodzika rozpoczyna się sportowa rywalizacja. W wieku 12-13 lat możliwe są już bowiem spadki i awanse. Nie same awanse i prestiż z nimi związany jest celem samym w sobie, a możliwość rywalizacji z najlepszymi. To rywalizacja z mocnym rywalem pozwala ciągle się rozwijać, dlatego tak bardzo istotne jest w jakiej lidze chłopcy występują. Mimo, iż są to zawodnicy w wieku zaledwie 13 lat to braki związane z zaniedbaniem w wyszkoleniu z poprzedniego etapu są bardzo trudne do wyrównania. W sezonie 2015/2016 ekipa młodzików (wówczas rocznik 2003) prowadzona przez Mariusza Bajaka była najlepsza w I Lidze. Dzięki dobrym występom aktualnie zespół młodzików (rocznik 2004) występuje w lidze wojewódzkiej. Nasi zawodnicy zdobywają więc doświadczenie w konfrontacji z topowymi zespołami w województwie małopolskim.  W Pcimiu witają takie potęgi futbolu młodzieżowego jak:  Wisła Kraków, Cracovia Kraków, Krakus Nowa Huta, Sandecja Nowy Sącz czy Unia Tarnów.

image01

W kategorii młodzika Szkółka Pcimianki rywalizuje również w lokalnej lidze. Rocznik 2005 aktualnie doświadczenie boiskowe zbiera na boiska II Ligi Podokręgu Myślenice. Pozostali chłopcy z rocznika 2004/05 są usatysfakcjonowani z gry w III Lidze Podokręgu Myślenice.

TRAMPKARZ:

Ostatnim etapem edukacji w Szkółce Pcimianki jest wiek trampkarza. Jest to jednocześnie etap w którym zawodnicy rozpoczynają rywalizację na „dużym” boisku – 11v11. Chłopcy w wieku 14-15 lat powinni prezentować wysoki poziom zaawansowania techniczno – taktycznego oraz odpowiedni poziom przygotowania motorycznego. W sezonie piłkarskim 2016/2017 Trampkarze Starsi Pcimianki  występują w I Lidze Krakowskiej, a więc na zapleczu ligi wojewódzkiej.  Docelowo drużyna trampkarza starszego ma występować w Lidze Małopolskiej. To co nas wyróżnia spośród drużyn naszego regionu to udział dwóch naszych zespołów kategorii trampkarza w wymagających rozgrywkach. Rocznik Trampkarza Młodszego w obecnym sezonie został zgłoszony do Małopolskiej Ligi Trampkarza Młodszego. Mimo, iż o ligowe punkty jest niezwykle ciężko, to jednak zdobyte doświadczenie na tak wysokim poziomie jest nieocenione.

Sportowa rywalizacja naszych drużyn kontynuowana jest również zimą. Kiedy to zawodnicy reprezentujący barwy Czarno – Czerwone mają możliwość skonfrontowania własnych umiejętności podczas turniejów halowych. Szkółka Piłkarska Pcimianki „walczy na wielu frontach”. Najbardziej prestiżowe halowe rozgrywki organizuje co roku Małopolski Związek Piłki Nożnej. Tutaj konfrontujemy umiejętności naszych wychowanków z najlepszymi w kategorii trampkarza, młodzika oraz orlika.

Młodsze kategorie skupiają się głównie na turniejach organizowanych przez Podokręg Piłki Nożnej Myślenice. Ferie zimowe są okresem wytężonej pracy szczególnie w kategorii młodzika i trampkarza z racji uczestnictwa w obozach dochodzeniowych.

image00

Szkółka Piłkarska Pcimianki nie prowadzi zajęć jedynie w miesiącu lipcu. W tym czasie chłopcy mają okazję udać się na zasłużone wakacje. Początek przygotowań do nowego sezonu w kategorii trampkarza i młodzika co roku rozpoczynamy siedmiodniowym obozem sportowym. Naszym stałym miejscem pobytu na zgrupowania jest Hotel Rado w Woli Chorzelowskiej w okolicach Mielca.

image06

Nowoczesny ośrodek wyposażony w klimatyzowane pomieszczenia mieszkalne,  profesjonalnie przygotowane boiska z naturalną nawierzchnią, pełnowymiarowe ze sztuczną trawą oraz pełna odnowa biologiczna stwarza idealne warunki do aktywnego wypoczynku. Obozy sportowe są więc doskonałą okazją do podniesienia umiejętności piłkarskich, ale przede wszystkim integracji drużyny.

image04

Dobrze wykonana praca szybko przynosi efekty. Po kilku latach doczekaliśmy się pierwszych powołań wychowanków Szkółki Pcimianki do Reprezentacji Małopolski.  Swój epizod w kadrze mieli między innymi z rocznika 2002 Piotr Kolbiarz i Pandyra Daniel, z rocznika 2003 Jakub Kozak, Filip Olszanicki oraz bramkarz Łukasz Gaudyn. Z rocznika 2004 Kędziora Dawid i Paweł Filipek. Marcin Rapacz z rocznika 2006, Oliwier Kozak Patryk Kozak oraz Tomasz Pasieka z rocznika 2009.

Kilku z wyżej wspomnianych zawodników stawiających swoje pierwsze kroki w Szkółce Pcimianki zauważonych zostało przez trenerów Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków oraz Cracovii Kraków. W roku 2016 obierając kierunek pełnego profesjonalizmu barwy klubowe zmienili Pandyra Daniel (Cracovia Kraków) oraz Filip Olszanicki (AP Wisła Kraków). Przed 5 – cioma laty do Akademii Wisły trafił również Kędziora Dawid. W Cracovii Kraków obecnie występuje również Kamil Dziadkowiec, Marcin Rapacz, Wiktor Pukrop oraz Michał Rapacz. Z kolei Filip Rapacz z rocznika 2004 trafił do Siarki Tarnobrzeg, a Wojciech Wydra do Podhala Nowy Targ.

Barwy Pcimianki reprezentowane przez wychowanków Szkółki stały się świetnie rozpoznawalne i kojarzone nie tylko w Powiecie Myślenickim ale również w świecie krakowskiej piłki młodzieżowej. Największym jednak sukcesem zawsze będzie zwycięstwo w walce z komputerowym światem dziecka. Umiejętność zaszczepienia w młodym człowieku zamiłowania do aktywnego spędzania czasu wolnego..

Przygoda ze sportem nie rozpoczyna się na światowych stadionach. Ma swój początek na szkolnych i osiedlowych boiskach. Stwarzając warunki i możliwości do uprawiania sportu mamy szansę nie przegapić prawdziwych talentów.